YAPAY ZEKA VE GELECEĞİ

06/05/2023 10:45
A+
A-

Yapay zekayı duymuşsunuzdur. 

Hani o birçok mesleği insanlardan daha iyi yapabilen ve o alanlarda çalışanların işlerini ellerinden almaya başlayan yazılım sistemleri. 

Çok yararlı tarafları olsa da bu yeni çıkan Chat gpt isimli yapay zeka işin iyice suyunu çıkardı. Hatta bence haddini aşmaya bile başladı sevgili okurlar.

Çünkü gazeteye köşe yazısı da yazıyor artık. 

Biz de işsiz kalacağız yakında.

Aşağıdaki yazıyı Chat gpt4 bağlantılı bir yapay zeka programı yazdı. Kendisinden “Yapay zeka ve geleceği” hakkında bir köşe yazısı istedim. Kendini kendine anlattırdım yanı.

Ve sonuç…

“Teknoloji çağı olarak adlandırılan günümüzde, her alanda hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Bu değişim, en çok yapay zeka alanında dikkat çekmektedir. Yapay zeka, birçok veriyi analiz ederek karar verebilme özelliğine sahip bir bilgisayar sistemidir. Bu sistem, insan zekası gibi düşünebilir, öğrenebilir ve gelişebilir. 

Yapay zekanın kullanım alanları oldukça geniştir. Bunlar arasında hastalık teşhisinde, finansal işlemlerde, otomotiv sektöründe, tarım sektöründe, sanayi üretimlerinde, evlerdeki akıllı cihazlarda ve daha birçok alanda kullanıldığı görülmektedir. 

Bununla birlikte, yapay zeka kullanımının getirdiği riskler de vardır. Örneğin, veri güvenliği ve mahremiyeti açısından önemli bir tehdit oluşturabilir. Yapay zekanın insanları işinden edebileceği ve çalışma hayatını olumsuz etkileyebileceği de düşünülmektedir.

Diğer yandan, yapay zeka teknolojisi sayesinde daha verimli bir üretim sağlanacak ve çevreye duyarlı yaklaşımlar geliştirilecektir. Çünkü yapay zekanın kullanımı sayesinde insan faktörü azaltılacak ve hatalı ürün üretilme oranı düşecektir. Bu da doğal kaynakların daha az tüketilmesi anlamına gelir. 

Gelecekte, yapay zeka kullanımının daha da yaygınlaşacağı düşünülmektedir. Özellikle, sağlık sektörü bu teknolojiye öncülük ediyor. Yapay zeka kullanımı ile yüz ve vücut tarayıcıları sayesinde hastalıklar daha hızlı teşhis edilebilir ve hastalıkların tedavisi kolaylaşır. Ayrıca, tasarlanmış ilaçların teslimatı ve hastaların takibi de kolaylaşacaktır. 

Yapay zeka teknolojisi, hayatımızı daha da kolaylaştırmak için çalışmalarına devam ediyor. Ancak, bu teknolojiyi kullanırken insan hakları ve mahremiyeti söz konusu olduğundan, etik kurallara ve her daim insanlar tarafından kontrol edilmesi önemlidir. Gelecekte, yapay zekanın insanlara daha birçok kolaylık sağlayacağı açıktır. 

Yapay zeka, bizlere çağımızın teknolojik gelişmelerinden biri olarak sunuluyor. Ancak, ne kadar kullanılacağı, nasıl kullanılacağı konusu, bizlere kalan bir karar olarak kalacaktır. Bağlamında alacağımız kararlara ve yapacağımız çalışmalara göre bu teknolojinin getirileri ya da riskleri daha da artabilecektir.”

Ne dersiniz, benden iyi yazıyor sanırım.

Birçok mesleği onu yapan insanlardan daha iyi yapacağı gibi…

ETİKETLER: , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
20/02/2023 11:01
13/02/2023 10:04
17/01/2023 10:25
24/10/2022 10:18
06/10/2022 11:11
03/10/2022 11:18