BİTCOİN

Yeni trendimiz artık "Bitcoin" ...

İsmini duymayan kalmadı herhalde.

 

Son zamanlarda dolar karşısındaki anormal yükselişi ile dünya çapında sükse yapan bir dijital para birimi.

 

Bitcoinle ilgili bir yazı yazmaya karar verdikten sonra kafamdaki bilgileri yeterli görmeyip sizlere daha doğru ve ayrıntılı bilgi verebilmek için internetten konu hakkında kısa bir araştırma yaptım.

Ve pişman oldum...

Çünkü içine girdikçe daha büyük bir denizin ortasında buldum kendimi. Yani size anlatmaya çalıştığım "şeyin" bir köşe yazısına sığamayacağını farkettim.

Ama yine de temel özellikleri, önemli farkları ile kısaca açıklamaya çalışayım.

 

Öncelikle Bitcoin bir para birimi.

Yani bir cins yatırım enstrumanı değil. Herhangi bir sabit veya değişken getirisi yok. Diğer bilinen para birimlerine karşı değeri değişince kazanılabilir veya kaybedilebilir sadece.

 

İkincisi, bu para biriminin bir sahibi yok. Ne bir devlete bağlı, ne bir otorite tarafından yönlendiriliyor. Tamamen bağımsız.

Zaten istenilen, amaçlanan da bu temelde.

Yükselmesi veya düşmesi tamamen serbest piyasaya, arz/talep ilişkisine bağlı...

Tamamen dijital olduğu için de bir banknot karşılığı yok. Bilgisayarlarda bir data olarak varlığını sürdürüyor. Burada şunu da belirmek lazım ki, dünyada normal bildiğimiz para birimlerinin de yüzde 90'ı sadece data olarak kullanılmakta. Banknot miktarı ancak yüzde 10 kadar. Bu tarafı çok garip değil yani.

 

Tek temel fark bir hükümete ve merkez bankasına bağlı olmaması aslında…

Ayrıca Bitcoin dataları, yani hesabınızda olan miktar, sadece bir veya birkaç merkezde değil, blockchain adı verilen sistemle her kullanıcının ulaşabileceği bir ağ sisteminde tutuluyor.

Bundan amaç da herhangi bir şekilde silinme, müdahale edilme şansını sıfırlamak. Ama bu arada bu para birimi ile yapılan işlemi geri alma şansını da yok ediyor kullanıcının.

 

İşlem yapılınca, bir mal veya hizmet satın alınınca, ödemenizi yapmışsanız geri dönüş yok. Çünkü küçük bloklar halinde dünyanın bir çok yerindeki kullanıcıların bilgisayarlarına bile depolanıyor işlem.

Bir bakıma çok şeffaf. Herkes her işlemi kendi ekranında görebiliyor. Ama kullanıcı isimleri şifreli, miktarlar açık olarak.

 

Teorik olarak dünyada bir paranın ekonomik değeri temelde güven seviyesine bağlıdır. Bu mantığa göre, bu para birimi ile alış veriş yapılabilen e-ticaret firmaları ne kadar artarsa, güvenilirliği o kadar artar. Güven artarsa arz talep dengesi pozitif yönde değişir. Müdahale eden de olamayacağı için hızla yükselip hızla düşebilir.

Bitcoini çekici yapan tarafı da bu zaten.

Tabiki burada yükselme ve düşme kelimelerini dolara karşı olan değeri için kullanıyoruz.

 

Piyasaya çıktığı zamanlardan itibaren sert iniş çıkışlar gösteren bu sanal para, 28 Kasım 2013 tarihinde ilk kez 100 usd sınırını geçti.

2017 yılında rekor seviyede artış gösteren Bitcoin, 2017’nin ikinci çeyreğinde değerini ikiye katladı ve bin 200 USD'den 2 bin 500 USD'ye kadar yükseldi.

Ve bugün 4 bin doların üzerinde!

Yani dört yıl önceki fiyatına göre 40 katına çıktı.

Güzel kazanç...

Ama akılda bulundurulması gereken, tersi bir düşüşün de mümkün olduğu.

 

Alım satımı Çin hariç hemen hemen her ülkede serbest olan bu hareketli para birimine basit bir e-mail adresi ve şifreyle internet üzerinden sahip olabilirsiniz.

Blockchain sanal cüzdanınızla bitcoin kabul eden sanal mağazalardan alış veriş de yapabilirsiniz.

Tabi cesaretiniz varsa...

Çünkü her şey sanal. Ve arkasında hesap sorulabilecek bir kurum veya devlet yok.

 

Son olarak, yazıyı bitirmeden şu soruları ortaya sormak lazım…

1. Her şeyin gittikçe sanallaştığı bu dünyada, bir otoriteye bağlı olmayan, merkez bankalarının değeriyle oynayamadıkları, tamamen bağımsız ve internet ağında yaşayan bir para biriminin geleceği var mıdır?

2. Hükümetler ve dünyayı yöneten otoriteler kontrol edemedikleri bu sisteme izin verirler mi?

Sizce?

BİTCOİN Yazısına Yorum Yapınız