DEMİRKÖZ, UZAY ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve ODTÜ Mezunlar Dernekleri işbirliğinde gerçekleştirilen Bilim Kafe'nin konuğu,UNESCO Uluslararası Bilim Kadınları Ödül Programında "Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü"nü kazanan Doç. Dr. Bilge Demirköz oldu.


Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve ODTÜ Mezunlar Dernekleri işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Bilim Kafe’ etkinliğinin 3’üncüsü Antalya'da gerçekleştirildi. Engelsiz Kafe’de gerçekleştirilen etkinliğeODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Eren Kalay, Antalya ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Yıldırım Şimşek ve birçok ODTÜ mezunları katıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak yakın zamana UNESCO Uluslararası Bilim Kadınları Ödül Programı’nda ‘Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü’nü kazanan ODTÜ Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz katıldı. ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Eren Kalay yaptığı açıklamada, yapılan bilimsel çalışmaları halkla paylaşmak için ‘Bilim Kafe’ adı altında etkinlik yapmaya başladıklarını belirterek, 18 ildeki ODTÜ mezunları derneğinden de destek aldıklarını belirtti.

‘6 ASTRONOT YAŞIYOR’

Kalay, “Şu ana kadar Mersin ve Eskişehir’de yaptık. Antalya’da 3’üncü yerimiz oldu” dedi. ODTÜ’de yapılan bilimi halkla buluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Kalay, Avrupa Birliği’nin de bu duruma önem vermeye başladığını vurguladı. Birçok ile gideceklerine dikkat çeken Kalay, ‘Bilim Kafe’ etkinliklerine devam edeceklerini vurguladı. CERN ve Uluslararası Uzay İstasyonu projelerinde yer alan ODTÜ Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz ise, ‘Ne Yapalım Uzayda Radyasyon Varsa’ isimli sunum gerçekleştirdi. Gökyüzünde görülen ışığın uzay istasyonu olduğunu vebu istasyonlarda 6 astronotun yaşadığını belirtti.

‘PANİK HALİ YARATTI’

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun üstünde Alfa Manyetik Spektrometre şeklinde bir deneyin olduğundan bahseden Demirköz, “Alfa, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kod adıdır. Spektrometreyi ise bilim insanları manyetik ayrıştırıcı olarak kullanıyor. Ayrıştırdığı şey ise parçacıklardır” diye konuştu. Cern'deki atom parçacığı araştırmasının özellikle medyanın etkisiyle dünyada panik hali yarattığını vurgulayan Demirköz, dünyayı patlatacak gibi panik oluşturulduğunu, fakat kendilerinin çok rahat olduğunu ve hiçbir şey olmadığını söyledi.

‘UZAYA GİDİŞ ZOR’

Doç. Dr. Demirköz, bu tip olayları araştırmak için uzayda olduklarını dile getirerek, atmosfere çarptıklarını ve yeryüzüne ulaşmadıklarını vurguladı. Kendilerinin ilgilendikleri alanlarının evrende nasıl hızlandıkları ve onları oluşturanların ne olduğu ile ilgili fizik olaylarını araştırdıklarını belirtti. Uzaya gidişin çok zor ve ilginç olduğunu ifade eden Demirköz, yeryüzünden 2 bin 8 tonla kalktıklarını ve amaçlarının 700 tonu uzaya götürmek olduğunu kaydetti.

Ceren KAYA