HAYAT EBELERİN ELLERİNDE

Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan, aileye yeni katılan bebeğin, anneyle ilk göz temasına tanıklık eden tarihin en eski ve en saygın mesleğini icra eden Ebeler, “Ebeler Haftası’nda unutulmadı.


Ebelik ve Hemşirelik Haftası Düzenleme kurulunun faaliyetleri kapsamında Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından organize edilen  “Hayat Ebelerin Ellerinde Başlar” temalı etkinlik, Antalya Crowne Plaza otelinde düzenlendi.  “Hayat Ebelerin Ellerinde Başlar” temalı etkinliğin açılış konuşmasını Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat ÖZDEMİR ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Aşı İle Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanı Dr Osman TOPAÇ yaptı.

Etkinliğin, 1. oturumunda AICM (ULUSLARARASI EBELİK KONFEDERASYONU) tarafından belirlenen 2017 Teması “Ebeler Kadınlar Aileler Yaşam için İşbirliği” konulu sunumu  Ege Üniversitesi Ebelik Yüksek Okulu’ndan Doç. Dr. Rabia Ekti Genç, Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Osman TOPAÇ “Bağışıklamada Sağlık Personellerinin Rolü ve Aşı Reddi”, Ege Üniversitesi Pediatri Anabilim Dalı Prof. Dr. Zafer KURUGÖL’de, “Genişletilmiş Bağışıklama Programında Olmayan Aşılar” konulu sunumu yapıldı.  

SUNUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Etkinliğin 2. oturumunda Özel Vitale Kadın Doğum Hastanesi  doktorlarından Opr. Dr. Koray DUMAN “Sezeryan Sonrası Vajinal Doğum (SSVD)”  konulu bir sunumu gerçekleştirdi. Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli  Ebe Nagihan MUTLU YILMAZ’ın  “İki Gözümsen Urfa” konulu sunumu, fotoğrafçı Mine CANDAR tarafından çekilen Urfa Saha Deneyimleri (Anne-Bebek Ölümleri ile İlgili Antalya İlinden Urfa’ya Sağlanan Destek Çalışmaları Kapsamında Saha Deneyimlerinin Paylaşılması konulu gösteri gerçekleştirildi.

YILIN ÇALIŞKAN EBELERİ

Sağlık çalışanlarının gösterdiği üstün hizmetler dolayısıyla kurumlarca belirlenen ve teşekküre layık bulunan ebelere ödülleri takdim edildi. Ebeler Selma Asil Türk, Leman Yüksel, Sadike Uzgur, Aysel Okan, Sevilay Sarı, Hülya Çavana, Ayşe Çınar Coşkun, Ayşe Kılınç, Nurşen Taşkıran, Nimet Sönmez, Rahime Gümüş, Ümmügül Çiçek, Nermin Arslan, Zeynep Yumuşak, Ayten Çelik, Fergül Zengil, Birsen Güneş Gökçe, Ayşe Atılgan plaket ve çiçekle ödüllendirildiler.

HEMŞİRELERE ÖDÜL

 “Geçici Koruma Altındaki Nüfusa Eksik Aşı Tamamlama Çalışması” kapsamında göstermiş oldukları gayretli ve gönüllü çalışmalarından dolayı Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik fakültesi öğrencilerinden Sayın Ferhat ERYILMAZ ve Faiza YABAROW’u ödüllerini  de, Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanlığından Dr. Hemşire Kadriye MANAV takdim etti. 

HAYAT EBELERİN ELLERİNDE Haberine Yorum Yapınız