SOKAKTAN KURTARALIM

Sokak çocuklarının çabuk elde edilebileceğini ileri süren Çocukça Derneği Başkanı Av. Buğra Kağan Oğuz, “Sokakta yaşayan çocuklar fiziksel istismara uğramaları çok olağan. Bu çocuklara potansiyel mağdur” dedi


 

Toplumumuzda çocuk evlilikleri görünürken, bu konuda teşvik edici açıklamalar yapılırken, evlerini terk eden veya kaçırılarak sokaklarda yaşamaya mahkum edilen çocukların sorunlarıyla ilgilenilmediklerini Çocukça Derneği Başkanı Av. Buğra Kağan Oğuz, ileri sürdü. Sokak yaşayan çocuklar ile ilgili araştırmaların yapılmadığını ileri süren Av. Buğra Kağan Oğuz, bu çocukların hem fiziksel hem de duygusal istismara uğradığını söyledi. Sokakta yaşayan çocukların görmezden gelindiğini ifade eden Başkan Oğuz, “Sokakta ki çocukların istismara uğradığı açık. Çünkü bu çocuklar potansiyel mağdurlar. Bu çocuklara ulaşmak daha kolay ve koruyacak kimseleri yok. Fiziksel istismara uğramaları çok olağan. Sokakta hiyerarşi kuruluyor. Büyükler, küçükleri çalıştırıyor. Ayrıca fiziksel ve duygusal istismar uğruyorlar, dövülüyorlar. En önemli boyuta gelirsek cinsel istismar boyutu çok büyük” diye konuştu.  

“TOPLUMDAN DIŞLIYORUZ”

Toplum olarak sokak çocuklarına kötü gözle baktığımızı dile getiren Başkan Av. Oğuz, “Bu çocukların sorunları dışarıya yansımıyor. Neden yansımıyor yapılan bir araştırma yok. Bu çocukların sorunları ile ilgilenmeliyiz. O çocuklar size sıkıntılarını rahatlıkla anlatamıyorlar.  Cinsel istismar bu çocukların arasında fazlasıyla yaşanıyor.  30 yaşına gelip hala sokakta yaşayan var. Bu çocuk cinsel anlamda kendini tatmin etmek için, daha kolay ulaşabildiği çocuklara ulaşabiliyor.  Bizim toplum olarak sıkıntımız, onlara kötü gözle bakmamız. Onları toplumda dışladığımız için onların sorunlarını görmüyoruz bile” şeklinde konuştu.

YALNIZLAR

Sokakta yaşayan çocukları koruyacak kimsenin olmadığını söyleyen Çocukça Derneği Başkanı Av. Buğra Kağan Oğuz, “Biz onları hep ötekileştirdik. Yola sokağa bakarken, sürekli kötü baktık. Sokakta yaşayan, mağdur çok. O çocuklar potansiyel mağdur. Koruyacak kimse yok onları. Anne, baba yok. Onlarda dışlanmışlık etkisi var. Şimdi sokakta yaşayan çocuğun birini sokak çocuğu dövse bile çoğu insan karışmaz bakmaz. Bunlar potansiyel mağdur. Sokakta yaşayan biri kolaylıkla istismar edebilir” ifadelerini kullandı.  

“MADDE BAĞILISI OLUYORLAR”

Çok fazla sıkıntı yaşayan sokak çocuklarının madde bağımlısı olduğunu savunan Başkan Av. Oğuz, “Sokakta yaşayan çocukların, bizi ilgilendiren tarafı en önemlisi madde bağımlılığı. Yapılan araştırmalara göre, madde kullanan çocukların yüzde 55’i sokakta alıştıklarını söylüyorlar. Bu bilimsel rakamlarda düşük olur. Sokakta olan çocukların çoğu madde kullanıyor. Bizim derneğimiz açısından, sokakta yaşayan çocukların ihmal edildiği açık, ihmal ve istismar var” diye konuştu.

“ÇÖZÜM”

Çözüm noktasında UNICEF’in araştırmalarını örnek gösteren Başkan Av. Kağan Oğuz, “UNICEF çözüm olarak şunu önermiş, sosyal ve ekonomik olanakların geliştirilmesi, ailelere yönelik sağlık, sosyal, beslenme tarzı geçici konaklamanın, bir şekilde ailelere imkan sunulması olabilir. Çocuğun aileyle yeniden bir araya getirilmesi mümkün olan ilk fırsatta yapılması, yapılan müdahaleleri kalıcı hale getirmek” dedi.

Yaprak ÖZER/ GÜNDEM ÖZEL HABER

SOKAKTAN KURTARALIM Haberine Yorum Yapınız