ATSO’DA YETERLİLİK TOPLANTISI

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ‘Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu ve Teşvikler Bilgilendirme Toplantısı’ ATSO’da dün gerçekleştirildi. Toplantıda MYK’nın işleyiş sistemi anlatıldı
Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)’da ‘Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu ve Teşvikler Bilgilendirme Toplantısı’ gerçekleştirildi. Toplantıya işverenler, yetkililer ve birim müdürleri katıldı. ATSO Yönetim Kurul Başkan Yardımcısı Mustafa İssi bazı mesleklerde mesleki belge sıkıntıları olduğunu belirterek, işlemeleri mesleki yeterlilik ve ustalık belgesi olmayan kişilerin çalıştırmalarının yasak olduğunu kaydetti. Türkiye ekonomisinin en büyük problemlerinden birinin işsizlik olduğunu vurgulayan İssi, “Eğitim sistemimiz ne iş olsa yaparım mantığında öğrenciler yetiştiriyor. Uzmanlaşmayı teşvik etmemiz gerekiyor. Biz asıl olarak bu alanda öncü odalardan biri olduk. Türkiye’de ilklere imza atmış ve mesleki sertifikasyon yapan odayız. Mesleki yeterlilik kriterlerini ilk biz belirledik. Yaptığımız sınavlar sonucunda Türkiye’nin ilk mesleki yeterlilik belgelerini verdik” şeklinde konuştu. 
“KALİTEDEN ÖDÜN VERMİYORUZ”
Mesleki Yeterlilik Kurumu Daire Başkanı Mehmet Ordukaya, MYK’nın ülkede nitelikli iş gücünün oluşturulması için var gücüyle çalıştıklarını dile getirdi. MYK’nın bir kamu kuruluşu olduğunun altını çizen Başkan Ordukaya, MYK’nın diğer kamu kuruluşlarından farkına değindi. Ordukaya, “Çalışma hayatının hangi tarafında yer alırsanız alın, MYK’yı temsil edersiniz. 122 kuruluşumuz var ve her hafta bu sayı artıyor. Bir kurumun MYK’dan yetki alması 1 yıl sürüyor. Kalite güvenliğinden de asla ödün vermiyoruz. Dünyada ve Avrupa da örnek gösterilecek bir sistem kurduk. Bütün sınavlarımız baştan sona kadar kamera kaydına alınıyor. Diğer kamu kuruluşlarına örnek olmada taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 
2015 yılında mesleki yeterlilik belgesi alan kişi sayısının az olduğunu söyleyen Başkan Ordukaya, 2 yılda belge alan kişi sayısının arttığına dikkat çekti. Hayatın sadece çok tehlikeli mesleklerden ibaret olmadığını belirten Ordukaya, ilerleyen zamanlar az tehlikeli mesleklerde çalışmalar yürüteceklerini aktardı. 
“ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ”
MYK Birim Koordinatörü Gülden Arıkan ise MYK’nın ortaya çıkma nedenlerine değindi. MYK’nın işleyiş sistemini anlatan Arıkan, “Uzun süren mesleki teknik eğitimlerinden mezun olan kişilerin iş ortamına uyum sağlayamaması, öğrencilerin sektörün beklentilerini karşılayan durumlar da olmamaları, mevcut yapılar da hak etmeyen kişilerim belgelere sahip olabilmesi böyle bir sistemin ortaya çıkmasına neden oldu. Bizde bunu çözüm üretmeye çalışıyoruz. Öncelikle hazırlanan ulusal meslek standartlarının 1 yıl içerisinde ilgili kurumlara yansıtılmasını talep ediyoruz” dedi. Antalya’da yapılan bin 71 sınava 6 bin 248 kişinin girdiğini dile getiren Arıkan, 5 bin 162 kişinin 5 bin 371 belge aldığını kaydetti. Ferah VANLI/GÜNDEM HABER

 

ATSO’DA YETERLİLİK TOPLANTISI Haberine Yorum Yapınız